重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
| 无菌 | 亲水性聚偏氟乙烯(PVDF) | 0.45 µm | 亲水性 |
| 描述
|
| 产品目录编号 | SLHV033RB |
| 商名 | |
| 描述 | Millex-HV 过滤器,0.45 µm,PVDF,33 mm,可 γ 射线灭菌,已灭菌 |
| 背景信息 | Available in 4, 13, 25, 33, and 50 mm diameters with a variety of membranes, Millex® sterile syringe filters are ideal for sterilizing organic solvents, aqueous solutions or air/gas. Many sample preparation methods specify Millex® filters because of their unsurpassed quality and consistency. Millex® filters not only feature minimal hold-up volume and faster flow rates, but they also withstand higher operating pressures and are chemically compatible with a range of samples and solvents to minimize leaching of extractable impurities. Millex® filters are produced in a controlled, automated environment with the highest quality standards. Sterile devices come with a certificate of quality, with select devices marked for medical applications.
Features & Benefits: •Tailored to a variety of applications based on membrane type, housing and validation rating
•Medical Device-rated devices in some countries including vented devices for direct patient care
•Specialized filter units to protect hemodialysis transducers from blood and moisture and for vacuum line protection
•Low extractables and low absorption membranes for minimum sample losses
•Faster flow rates and higher operating pressures for high performance needs
Applications: Sterilization of Aqueous Solutions, Organic Solvents and Gases, Filtration of High Value Protein or Small Molecule Components, Select Medical Device Applications (Some Including Direct Patient Care Depending on Country/Region) |
| 产品信息
|
| 连接(入口/出口) | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| 过滤器代码 | HV |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | 鲁尔滑接公头 |
| 色码 | 黄色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 10 bar (145 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| 直接患者护理(是/否) | N |
| Quality Level | MQ600
|
| 应用
|
| 应用 | 对含有蛋白质的溶液和水溶液进行除菌过滤 |
| 主要应用 | - Ultra-low protein binding
- Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions
|
| 生物信息
|
| 媒质 | Durapore® |
| 无菌性 | 无菌 |
| 灭菌 | γ 射线照射 |
| Stem Cell Type | - Mouse Embryonic Stem Cells
- Human Embryonic Stem Cells
- Mesenchymal Stem Cells
- Neural Stem Cells
- Hematopoietic Stem Cells
- Epithelial Cells
- Pancreatic Stem Cells
- Cardiac Stem Cells
- Induced Pluripotent Stem Cells
|
| 可湿润性 | 亲水性 |
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.45 µm |
| 保持体积 | < 0.1 mL |
| 尺寸
|
| 高度 | 26 mm |
| 直径 | 3.3 cm |
| 过滤面积 | 4.5 cm² |
| 工艺体积 | 100 mL |
| 体积 | 100 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 33 mm |