重要规格表
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Non-Sterile | Hydrophilic Nylon | 0.45 µm | Hydrophilic |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | SLHNX13TL |
| Trade Name |
|
| Description | Millex Syringe Filter, Nylon, Non-sterile |
| Background Information | Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Nylon Membrane: - Non-sterile Millex® syringe filters with hydrophilic nylon membrane are compatible with a broad range of solvents - Available in 0.20 µm and 0.45 µm pore sizes and two diameters to suit your application needs - Compatible with both aqueous and organic solutions, providing broad chemical compatibility and flexibility in the lab - Polypropylene housing, offering a low level of extractables and broad chemical compatibility Available in Multiple Pack Sizes: - SKU ending with NS (-------NS): 50 per pack - SKU ending with NL (-------NL): 100 per pack - SKU ending with TL (-------TL): 100 per pack. These syringe filters have a tube outlet - SKU ending with NB (-------NB): 250 per pack - SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack Applications: - Sample Filtration Prior to UHPLC, HPLC, LC-MS, and Mass Spec - Solvent Filtration - Clarification of Aqueous and Organic Solutions |
| Product Information | |
|---|---|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Tube |
| Filter Code | HN |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Tube |
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Color Code | Purple |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 10 bar (150 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | 0.45 µm pore size, 13 mm diameter, Millex-HN Nylon membrane, hydrophilic, tube outlet |
| Key Applications |
|
| Biological Information | |
|---|---|
| Sample Type |
|
| Sterility | Non-Sterile |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 µm |
| Bubble Point at 23 °C | ≥2.2 bar, air with water |
| Flow Rate | 37 L/min |
| Water Flow Rate |
|
| Hold-up Volume | ≤ 15 µL after air purge |
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 48 mm |
| Filtration Area | 0.8 cm² |
| Process Volume | ≤10 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 13 mm |
| Materials Information | |
|---|---|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Regulatory Conformance | For general laboratory use only |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | nylon, 13 mm, non-sterile, 100 |
| Material Package | non sterile |