重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
|---|---|---|---|
| 非无菌 | 疏水性聚四氟乙烯(PTFE) | 0.45 µm | 疏水 |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | SLFHR04NL |
| 商名 |
|
| 描述 | Millex-FH 过滤器,0.45 µm,疏水性 PTFE,4 mm,非无菌 |
| 背景信息 | Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophobic Fluoropore™ (PTFE) Membrane: • Ideal for filtering samples in organic solvents, and can also be used to prevent back-streaming of atmospheric moisture in venting applications. • Broad chemical compatibility and excellent solvent resistance with organic solutions • Available in 0.20 µm, 0.45 µm, and 5.0 µm pore sizes and three diameters to suit your application needs • Housing is made from a low-extractable, high density polyethylene (HDPE) or polypropylene. Available in Multiple Pack Sizes: SKU ending with NS (-------NS): 50 per pack SKU ending with NL (-------NL): 100 per pack SKU ending with TL (-------TL): 100 per pack. These syringe filters have a tube outlet SKU ending with NB (-------NB): 250 per pack SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack Applications: Fine Particle Removal and Clarification of Organic Solutions, Vent Filtration, Sterilization of Gases |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 连接(入口/出口) | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| 过滤器代码 | FH |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | 鲁尔滑接公头,阶梯式 |
| 外壳 | HDPE |
| 色码 | 进/出口均为自然色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 14 bar (200 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | 澄清过滤有机溶液 |
| 主要应用 |
|
| 生物信息 | |
|---|---|
| 样品类型 |
|
| 媒质 | Fluoropore® |
| 无菌性 | 非无菌 |
| 可湿润性 | 疏水 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 孔径 | 0.45 µm |
| 保持体积 | < 10 µL |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 19.7 mm |
| 过滤面积 | 0.1 cm² |
| 工艺体积 | 1 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 4 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 化学 |
|
| 装置材料 |
|
| 产品使用声明 | |
|---|---|
| 合规 | For general laboratory use only |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 100 |
| 包装 | 散装,非无菌 |