millipore,
密理博,SLFG85010,Millex-FG,0.20 µm,疏水性 PTFE,50 mm,HB/HB
重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
| 非无菌 | 疏水性聚四氟乙烯(PTFE) | 0.2 µm | 疏水 |
| 描述
|
| 产品目录编号 | SLFG85010 |
| 商名 | |
| 描述 | Millex-FG,0.20 µm,疏水性 PTFE,50 mm,HB/HB |
| 背景信息 | Millex® syringe filter units with hydrophobic Fluoropore™ or millipore Express® PLUS PES membrane are ideal for in-line sterilization of gases and venting sterile containers, and filters with Fluoropore™ membrane can also be used for sterilizing or clarifying organic solutions. There are also specialized filter units to protect hemodialysis transducers from blood and moisture. The 50 mm Millex® filter units are especially useful for vacuum line protection. All units are bi-directional.
Features & Benefits: •Specialized filter units protect hemodialysis transducers from blood and moisture
•50 mm Millex® units ideal for vacuum line protection
•All Millex® Hydrophobic PTFE units are bi-directional in flow
Applications: Sterilizing Gases, Vacuum Line Protection, Venting Sterile Containers, Sterilizing and Clarifying Organic Solutions |
| 产品信息
|
| 连接(入口/出口) | Stepped Hose Barb with Female Luer slip interior/Stepped Hose Barb with Female Luer slip interior |
| 过滤器代码 | FG |
| 装配入口 | 阶形倒刺软管接口,带阴 Luer 内滑动接头 |
| 装配出口 | 阶形倒刺软管接口,带阴 Luer 内滑动接头 |
| 色码 | 进/出口均为自然色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 4.1 bar (60 psi) |
| 最高工作温度 | 121 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 非水溶液除菌过滤、真空管保护、空气过滤及储液罐和生物反应器换气 |
| 主要应用 | |
| 生物信息
|
| 媒质 | Fluoropore® |
| 无菌性 | 非无菌 |
| 灭菌 | 可高压高温灭菌 |
| 可湿润性 | 疏水 |
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.2 µm |
| 保持体积 | < 0.1 mL |
| 尺寸
|
| 高度 | 71 mm |
| 直径 | 5 cm |
| 过滤面积 | 19.6 cm² |
| 工艺体积 | 4 L |
| 体积 | 4 L |
| 过滤器直径 (⌀) | 50 mm |