millipore,
密理博,SK1M008W01,Pellicon XL50 with Biomax 50 kDa Membrane, C Screen, 50 cm²
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | SK1M008W01 |
| Trade Name |
|
| Description | Pellicon® XL50 with Biomax® 50 kDa Membrane, C Screen, 50 cm² |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cassette |
| Filter Code | Biomax 50 |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 50 °C |
| Maximum Transmembrane Pressure | 2.8 bar (40 psig) |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| NMWL | 50 kDa |
| Applications
|
| Key Applications |
- Protein Purification
- Analytical Sample Prep
|
| Biological Information
|
| Media | Biomax® |
| Physicochemical Information
|
| Gravimetric Extractables | The extractables level was equal to or less than 7.5 mg per device after a water flush |
| pH Range | pH1 – pH14 continuous; pH1 – pH14 cleaning |
| Recirculation Rate | 0.03–0.05 L/min |
| Hold-up Volume | 3.2 mL |
| Screen Type | Type C screen (coarse screen) |
| Dimensions
|
| Membrane Area | 50 cm² |
| Width | 3 cm (1.2 in.) |
| Length | 18.8 cm (7.4 in.) |
| Filtration Area | 50 cm² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Screen Material |
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | Each Pellicon® XL50 cassette is packaged one per box and includes Operating Instructions, an Accessory Kit and a Certificate of Quality |