重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | SHVEA47HH3 |
| Trade Name |
|
| Description | Optiscale® 47mm millipore Express® SHR 0.5/0.1 µm 1/4 in. HB/HB |
| Product Information
|
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Inlet/Outlet | 6 mm (1/4 in.) Hose Barb |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 25 °C |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Media | millipore Express® SHR w/Prefilter |
| Sterilization | 3 autoclave cycles of 60 min @ 126 °C |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.5 / 0.1 µm |
| Inlet Connection | Hose Barb |
| Outlet Connection | Hose Barb |
| Bubble Point at 23 °C | ≥2586 mbar (37.5 psig) nitrogen with 70/30 % IPA/water |
| Indirect Food Additive | All component materials meet the FDA Indirect Food Additive requirements cited in 21 CFR 177-182. |
| Maximum Inlet Pressure (psig) | 80 psig |
| Maximum Inlet Temperature | 25 °C |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 3.70 in. (94 mm) |
| Length | 9.4 cm (3.70 in.) |
| Diameter | 6.9 cm (2.7 in.) |
| Filtration Area | 17.7 cm² |
| Inlet Connection Diameter | 1/4 in. |
| Outlet Connection Diameter | 1/4 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Fluoroelastomer (FKM) |
| Support Material | Polypropylene |
| Vent Cap Material | Polyvinylidene fluoride (PVDF) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 3 |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥100 mL |