重要规格表
| 描述
|
| 产品目录编号 | SCWP0190R |
| 商名 | |
| 描述 | MF-millipore滤膜,混合纤维素酯,用于细胞学,8.0 µm,1.9 cm x 4.2 cm |
| 背景信息 | Biologically inert mixtures of cellulose acetate and cellulose nitrate have made MF-millipore™ membrane filters one of the most widely used membranes in analytical and research applications.
MF-millipore™ filters without Triton® surfactant contain minimum amounts of wetting agent and have a lower water extractable content than standard MF-millipore™ filters.
Features & Benefits: - Versatile filter for biological and environmental monitoring applications - Available in a range of pore sizes, colored black or white, with or without a gridded surface - Compatible with ethylene oxide, gamma irradiation, and autoclave sterilization methods |
| 产品信息
|
| 过滤器代码 | SCWP |
| 过滤器颜色 | 白色 |
| 最高工作温度 | 75 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| 理化信息
|
| 折射系数 | 1.515 |
| 孔径 | 8.0 µm |
| 空气流量 | 65 L/min x cm² |
| 23°C时的泡点 | ≥0.42 bar,含水空气 |
| 重量分析的提取物(%) | 6% |
| 孔隙率% | 84% |
| 水流量 | |
| 蛋白结合 | 150 µg/cm² |
| 尺寸
|
| 过滤器表面 | 平纹 |
| 过滤器尺寸 | 1.9 cm x 4.2 cm |
| 厚度 | 135 µm |
| 过滤器直径 (⌀) | 不适用 |