重要规格表
| 描述
|
| 产品目录编号 | RW0304700 |
| 描述 | 加强型表面滤膜,混合纤维素酯,0.2 µm,纤维素网格 47 mm |
| 背景信息 | Reinforced prefilter membranes can be used to remove contaminants from a variety of liquids and gases. The filters have a high dirt-holding capacity and a low pressure drop, which makes them ideally suited for reducing contaminant levels in advance of sterilizing-grade filters. Unlike traditional prefilter materials that contain asbestos or fiberglass, our reinforced prefilter membranes are made from non-shedding materials. These filters retain contaminants on the surface of the cellulose membrane.
Features & Benefits: •Prefilter with high dirt-loading capacity for greater throughput •Non-shedding substrate will not unload fibers downstream
Applications: Prefiltration Ahead of Sterilizing-Grade Filters |
| 产品信息
|
| 过滤器代码 | RW03 |
| 过滤器颜色 | 白色 |
| 最高工作温度 | 70 °C |
| 过滤器类型 | 表面滤膜 |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 47 mm diameter, mixed cellulose esters, 0.2 µm pore size, polyester web |
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.2 µm |
| 孔隙率% | 75% |
| 水流量 | |
| 尺寸
|
| 过滤器表面 | 平纹 |
| 厚度 | 200 µm |
| 过滤器直径 (⌀) | 47 mm |