重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | RNWP04700 |
| Description | Nylon Net Filter |
| Background Information | Nylon filters are compatible with a broad range of solvents. Two types are available: 1) Nylon Membrane Filters with pore sizes ranging from 0.20 to 1.2 µm, and 2) Woven Net Filters with mesh openings ranging from 5 to 180 µm.
Our 5 µm Nylon Woven Net Filter (NY054700) is commonly used in the automotive industry for cleanliness analysis.
Features & Benefits: •Wide range of pore sizes available •Resistant to aggressive solvents
Applications: Particle Removal and Clarification; Solvent Filtration; Particle Analysis; Paint Monitoring; Automotive Cleanliness Analysis |
| Product Information
|
| Filter Code | RNWP |
| Filter Color | White |
| Filter Type | Screen filter |
| Applications
|
| Application | 1.2 um pore size, hydrophilic nylon membrane, 47 mm diameter |
| Biological Information
|
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 1.2 µm |
| Bubble Point at 23 °C | ≥0.4 bar, air with water |
| Dimensions
|
| Filter Surface | Plain |
| Thickness | 190 µm |
| Filter Diameter (⌀) | 47 mm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Packaging Information
|
| Material Size | Hydrophilic, 1.2 µm, 47 mm, white, plain, 100 |