millipore,
密理博,PSVVAG041,Prostak MF Module 0.1 µm 4 stack 0.33 m2
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | PSVVAG041 |
| Trade Name |
|
| Description | Prostak™ MF Module 0.1 µm 4 stack 0.33 m2 |
| Product Information
|
| Device Configuration | Module |
| Filter Code | VVPP |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 50 °C 4.1 bar (60 psi) @ 50-80 °C |
| Maximum Transmembrane Pressure | 4.1 bar (60 psi) @ 50 °C 2.1 bar (30 psi) @ 50-80 °C |
| Prefiltration Requirements | 150 µm |
| Filter Type | Microfiltration |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Quality Level | MQ400
|
| Applications
|
| Key Applications |
- Concentration and Clarification of cells
- Perfusion
|
| Biological Information
|
| Media | Durapore® |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.1 µm |
| pH Range | pH2 – pH10 Continuous pH1 – pH11 Short Duration |
| Screen Type | Type V screen (open channel) |
| Dimensions
|
| Membrane Area | 0.33 m² |
| Height | 5.6 cm (2.2 in.) |
| Width | 19.8 cm (7.8 in.) |
| Length | 38.9 cm (15.3 in.) |
| Filtration Area | 0.33 m² |
| Weight | 2.1 kg (4.7 lb.) |
| Device Size | 4 stack |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
|
| Seal Material | Module supplied with Silicone (SI) gaskets |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |