millipore,
密理博,NAV-4-2,NovAseptic Connector, NovAseptic Sample Port
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | NAV-4-2 |
| Trade Name |
|
| Description | NovAseptic Connector, NovAseptic Sample Port |
| Product Information
|
| Surface Finish, Exterior | Electropolished; Ra ≤0.5 µm (20 μin) |
| Operating Temperature Range | -80 to 200 °C |
| Valve Type | Not Applicable |
| Applications
|
| Application Notes | The applied gasket (not included) may have different design temperature and/or pressure limits than the NovAseptic Sample Port. The weakest component in the assembled product determines the maximum design temperature and pressure limits. |
| Physicochemical Information
|
| Operating Pressure Range | -1 to –7 bar |
| Dimensions
|
| Dimensions | For information about the dimensions of this product please refer to the Product Specification Sheet. |
| Weight | 0.4 kg (0.88 lb.) |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Body: Stainless Steel 316L (ASME SA-479)/EN 1.4404 (EN 10272)
- Membrane: Platinum Cured Silicone
- O-ring: PTFE
|
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | The NovAseptic Connector is designed to meet requirements for Europe PED Directive 97/23/EC, AFS 1999:4 and AD2000. Design review includes construction and internal pressure. Calculations/analysis are conducted with a gasket of silicone or EPDM. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | All open ends on the NovAseptic Sample Port are protected with plastic covers on delivery. The NovAseptic Sample Port is pre-assembled and packaged in a closed box. |