millipore,
密理博,NAC-USI038/38,NovAseptic Connector, According to ASME, Tube Standard ASTM A270 (inch)
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | NAC-USI038/38 |
| Trade Name |
|
| Description | NovAseptic Connector, According to ASME, Tube Standard ASTM A270 (inch) |
| Product Information
|
| Surface Finish, Wetted | Manually polished; Ra ≤1.6 μm (63 μin) |
| Operating Temperature Range | -80 to 200 °C |
| Applications
|
| Application Notes | The applied gasket (not included) may have different design temperature and/or pressure limits than the NovAseptic Connector. The weakest component in the assembled product determines the maximum design temperature and pressure limits. |
| Physicochemical Information
|
| Operating Pressure Range | -1 to –7 bar |
| Dimensions
|
| Dimensions | For information about the dimensions of this product please refer to the Product Specification Sheet. |
| Weight | 1.3 kg (0.6 lb.) |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Welding Flange and Locking Ring: Stainless Steel 316L (ASME SA-479)
- Bolt and Nut: Stainless Steel A193 Gr B8M/A194 Gr B8M
|
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | The NovAseptic Connector does comply for USA with the relevant requirements in ASME. The equipment has been calculated and evaluated of stress levels due to internal pressure in accordance with ASME VIII, Division 2, "Mandatory design based on stress analysis". The analysis has been calculated with assistance of FEM. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | All open ends on the NovAseptic Connector are protected with plastic covers on delivery. The NovAseptic Connector is pre-assembled and packaged in a closed box. |
| Specifications
|
| Connector Type | Flush mounted |