millipore,
密理博,NA12/4712-211,NovAseptic Valve, Valve Body, Shut off 90˚, TC Connectable, Elbow 45˚
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | NA12/4712-211 |
| Trade Name |
|
| Description | NovAseptic Valve, Valve Body, Shut off 90˚, TC Connectable, Elbow 45˚ |
| Product Information
|
| Surface Finish, Exterior | Electropolished; Ra ≤1.6 µm (63 µin) |
| Surface Finish, Wetted | Manually polished; Ra ≤0.5 μm (20 μin) |
| Operating Temperature Range | -80 to 200 °C |
| Valve Type | Shut Off Valve Body |
| Applications
|
| Application Notes | The applied diaphragm and actuator may have different design temperature and/or pressure limits. The weakest component in the assembled product determines the maximum design temperature and pressure limits. |
| Physicochemical Information
|
| Operating Pressure Range | -1 to 10 bar |
| Dimensions
|
| Dimensions | For information about the dimensions of this product please refer to the Product Specification Sheet. |
| Volume | 4 mL |
| Weight | 0.3 kg (0.66 lb.) |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Stainless Steel 316L (ASME SA-479)/EN 1.4404 (EN 10272)
|
| Tubing Material | Stainless Steel: TP316L (ASTM A269/270)/EN 1.4404 (EN 10217-7/EN 10216-5) |
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | The NovAseptic Valve is classified in Europe, under SEP (Sound Engineering Practice) for PED Directive 97/23/EC. NovAseptic Valve is in compliance with ASME® BPE standard. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | All open ends on the Valve Body are protected with plastic covers on delivery and packaged in a closed box. |