millipore,
密理博,MX0HC027H1,Millistak+ Pod Depth Filter, X0HC media series, 0.027 m2 surface area, 1/4 in. Hose Barb connection
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | MX0HC027H1 |
| Trade Name |
|
| Description | Millistak+® Pod Depth Filter, X0HC media series, 0.027 m2 surface area, 1/4 in. Hose Barb connection |
| Product Information
|
| Device Configuration | lab scale Pod |
| Filter Grade | X0HC |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 2.1 bar (30 psid) @ 25 °C; 1 bar (15 psid) @ 80 °C. Reverse: 2.1 bar (30 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 3.5 bar (50 psi) @ 25 °C; 1 bar (15 psi) @ 80 °C |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | Secondary clarification of bioreactor harvests, primarily for cell cultures |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique |
| Sterilization | 1 autoclave cycle of 60 min @ 123 ºC |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 19.34 – 53.2 µS/cm post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of media surface area |
| Gravimetric Extractables | Not Tested |
| Dimensions
|
| Height | 14 cm (5.3 in.) |
| Length | 22 cm (8.5 in.) |
| Filtration Area | 0.027 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Cellulose (CL)
- Inorganic Filter Aid
|
| Device Material |
- Glass fiber reinforced polypropylene
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Metals |
- Per 24 hour soak in 10 L pure water post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 100 L/m2 (10 L/ft2 ) of media surface area:
Sodium: <14.1 mg/ft2 Calcium: <5.3 mg/ft2 Magnesium: <3.9 mg/ft2 Mercury: <0.001mg/ft2 Chromium: ≤0.001 mg/ft2 Aluminum: <.084 mg/ft2 Potassium: <4.2mg/ft2 Lead: <0.001 mg/ft2 Arsenic: <.009mg/ft2 Cobalt: ≤0.001 mg/ft2 Iron: <0.064 mg/ft2 Manganese: ≤ 0.124 mg/ft2 Titanium: <0.002 mg/ft2 Zinc: <.046 mg/ft2 Nickel: <.013 Copper: <.009
|