millipore,
密理博,MD0HC027H1,Millistak+ HC Pod Depth Filter, D0HC media series, 0.027 m2 surface area, 1/4 in. Hose Barb connection
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | MD0HC027H1 |
| Trade Name |
|
| Description | Millistak+® HC Pod Depth Filter, D0HC media series, 0.027 m2 surface area, 1/4 in. Hose Barb connection |
| Product Information
|
| Device Configuration | lab scale Pod |
| Filter Grade | D0HC |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 2.1 bar (30 psid) @ 25 °C; 1 bar (15 psid) @ 80 °C. Reverse: 2.1 bar (30 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 3.5 bar (50 psi) @ 25 °C; 1 bar (15 psi) @ 80 °C |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | Primary clarification directly out of the bioreactor |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique |
| Sterilization | 1 autoclave cycle of 60 min @ 123 ºC |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 3.64 – 10.5 μS/cm post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 liter per ft2 (100 L/m2) of media surface area |
| Gravimetric Extractables | After 24 hour static soak in pure water (Type 1 DI Water) post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 100 L/m2 of media surface area: 39–69 mg/m2 |
| Dimensions
|
| Height | 14 cm (5.3 in.) |
| Length | 22 cm (8.5 in.) |
| Filtration Area | 0.027 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Cellulose (CL)
- Inorganic Filter Aid
|
| Device Material |
- Glass fiber reinforced polypropylene
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |