millipore,
密理博,LX0HCH6S6,Millistak+ Lenticular Disc Filters, X0HC media series, 16 in. diameter, 2-cell, silicone seal, 6/pack
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | LX0HCH6S6 |
| Trade Name |
|
| Description | Millistak+® Lenticular Disc Filters, X0HC media series, 16 in. diameter, 2-cell, silicone seal, 6/pack |
| Product Information
|
| Device Configuration | Stack Disk |
| Filter Grade | X0HC |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 2.07 bar (30 psid) @ 25 °C; 1.03 bar (15 psid) @ 80 °C; 0.21 bar (3 psid) @ 123 °C. Reverse: 0.03 bar (0.5 psid) |
| Stack Design | 16 in. diameter, 2-cell |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | Secondary clarification of bioreactor harvests, primarily for cell cultures |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique |
| Sanitization | May be hot water sanitized for 20 cycles using purified water @ 80 °C for 30 minutes |
| Sterilization | May be steam sterilized for 3 steam-in-place (SIP) cycles of 30 minutes @ 123 °C |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 5 – 7 umho/cm after a pure water flush of 10 L/ft2 (100 L/m2) of media surface area per autoclaved (1 cycle of 30 minutes at 123 °C) 12" 16-stack device |
| Dimensions
|
| Height | 6.35 cm (2.5 in.) |
| Diameter | 40.64 cm (16 in.) |
| Filtration Area | 0.45 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Cellulose (CL)
- Inorganic Filter Aid
- Mixed Cellulose Esters (MCE)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 6 |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | The effluent of an autoclaved (1 cycle of 30 minutes @ 123 °C) stacked device is negative after a WFI flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of media surface area |
| TOC | 565–1037 ppb post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of media surface area |