millipore,
密理博,L50CET6S1,Millistak+ Lenticular Disc Filters, CE50 media series, 16 in. diameter, 16-cell, silicone seal
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | L50CET6S1 |
| Trade Name |
|
| Description | Millistak+® Lenticular Disc Filters, CE50 media series, 16 in. diameter, 16-cell, silicone seal |
| Product Information
|
| Device Configuration | Stack Disk |
| Filter Grade | CE50 |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 2.07 bar (30 psid) @ 25 °C; 1.03 bar (15 psid) @ 80 °C |
| Stack Design | 16 in. diameter, 16-cell |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | For clarification of serum, plasma, vaccines, cell culture or other fluids. |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique |
| Sanitization | May be hot water sanitized for 20 cycles using purified water @ 80 °C for 30 minutes |
| Sterilization | May be steam sterilized for 3 steam-in-place (SIP) cycles of 30 minutes @ 123 °C |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 8 – 10 umho/cm after a pure water flush of 5 liters per ft2 (50 L/m2) of media surface area per autoclaved (1 cycle of 30 minutes at 123 °C) 12" 16-stack device |
| Dimensions
|
| Height | 27.6 cm (10.88 in.) |
| Diameter | 40.64 cm (16 in.) |
| Filtration Area | 3.47 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Metals |
- Sodium: 3.45 - 4.76 mg/ft2 of Media
- Calcium: 2.56 - 2.74 mg/ft2 of Media
- Potassium: 0.17 - 0.91 mg/ft2 of Media
- Magnesium: 1.19 - 2.03 mg/ft2 of Media
- Iron: <0.1 mg/ft2 of Media
- Lead: <0.1 mg/ft2 of Media
- Aluminum: <0.1 mg/ft2 of Media
- Titanium: <0.1 mg/ft2 of Media
- Chromium: <0.1 mg/ft2 of Media
- Manganese: <0.1 mg/ft2 of Media
- Cobalt: <0.1 mg/ft2 of Media
- Nickel: <0.1 mg/ft2 of Media
- Copper: <0.1 mg/ft2 of Media
- Zinc: <0.1 mg/ft2 of Media
|
| Oxidizable Substances | The effluent of an autoclaved (1 cycle of 30 minutes @ 123 °C) stacked device is negative after a WFI flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of media surface area |
| TOC | 1370–2120 ppb post autoclave (1 cycle of 30 minutes at 123 °C) and pure water flush of 5 liters per ft2 (50 L/m2) of media surface area |