millipore,
密理博,KW19A1TBB1,Opticap XLT10 Milligard 1.2 µm 1 in. HB/HB
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | KW19A1TBB1 |
| Trade Name |
|
| Description | Opticap® XLT10 Milligard® 1.2 µm 1 in. HB/HB |
| Product Information
|
| Format | Single Layer |
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Inlet/Outlet | 25 mm (1 in.) Hose Barb |
| Filter Grade | Standard Milligard® Media |
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 3.5 bar (50 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 23 °C; 2.75 bar (40 psi) @ 60 °C; 1.0 bar (15 psi) @ 80 °C |
| T-line/Gauge Port | T-line |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Milligard® |
| Sterilization | 3 autoclave cycles of 30 min @ 121 °C; not in-line steam sterilizable |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 1.2 µm |
| Inlet Connection | Hose Barb |
| Outlet Connection | Hose Barb |
| Gravimetric Extractables | ≤55 mg after 24-h soak in water |
| Maximum Inlet Pressure (psig) | 80 psig |
| Maximum Inlet Temperature | 25 °C |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 10 in. (25 cm) |
| Length | 37.6 cm (14.8 in.) |
| Filtration Area | 0.8 m² |
| Inlet to Outlet Width | 19.8 cm (7.8 in.) |
| Device Size | 10 in. |
| Inlet Connection Diameter | 1 in. |
| Nominal Pore Size | 1.2 µm |
| Outlet Connection Diameter | 1 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Mixed Cellulose Esters (MCE)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polyester |
| Vent Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥5 L |