millipore,
密理博,KVVLG04HH3,Opticap Gamma Compatible Sterilizing Grade XL4 Durapore 0.1 µm 9/16 in. HB/HB
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | KVVLG04HH3 |
| Trade Name |
|
| Description | Opticap® Gamma Compatible Sterilizing Grade XL4 Durapore® 0.1 µm 9/16 in. HB/HB |
| Product Information
|
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Inlet/Outlet | 14 mm (9/16 in.) Hose Barb |
| Connections, Vent/Drain | 1/4 in. Hose Barb with double O-ring Seal |
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.0 bar (15 psid) @ 80 °C. Reverse: 2.8 bar (40 psid) @ 25 °C, intermittent |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 23 °C; 2.8 bar (40 psi) @ 60 °C; 1.0 bar (15 psi) @ 80 °C |
| European Pressure Equipment Directive | EMD millipore Corporation® certifies that this product complies with the European Pressure Equipment Directive, 97/23/EC of 29 May 1997. This product has been classified under Article 3 § 3 of the Pressure Vessel Directive. It has been designed and manufactured in accordance with sound engineering practice to ensure safe use. In compliance with Article 3 § 3 of this Pressure Vessel Directive, this product does not bear the CE mark. |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Durapore® |
| Sterility | Gamma |
| Sterilization | 3 autoclave cycles of 60 min @ 126 °C; capable of 45 kilogray (4.5 Megarad) gamma exposure; not in-line steam sterilizable |
| Bacterial Retention | Samples were quantitatively retentive of a minimum Brevundimonas diminuta challenge concentration of 1 x 10⁷ CFU/cm² using ASTM® F838 methodology. |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.1 µm |
| Inlet Connection | Hose Barb |
| Outlet Connection | Hose Barb |
| Air Diffusion at 23 °C | ≤5.7 mL/min @ 3.9 bar (56 psig) in water |
| Bubble Point at 23 °C | ≥4830 mbar (70 psig) air with water |
| Indirect Food Additive | All component materials meet the FDA Indirect Food Additive requirements cited in 21 CFR 177-182. |
| Maximum Inlet Pressure (psig) | 80 psig |
| Maximum Inlet Temperature | 25 °C |
| Non-Fiber Releasing | This product was manufactured with a Durapore® membrane which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| TOC/Conductivity | After sterilization and a controlled water flush, samples exhibited less than 500 ppb TOC per USP <643> and less than 1.3 µS/cm per USP <645> at 25 ºC. |
| USP Bacterial Endotoxins | A sample aqueous extraction contains less than 0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) test. |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 4 in. (10 cm) |
| Length | 17.0 cm (6.7 in.) |
| Diameter | 6.1 cm (2.4 in.) |
| Filtration Area | 0.18 m² |
| Device Size | 4 in. |
| Inlet Connection Diameter | 9/16 in. |
| Outlet Connection Diameter | 9/16 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
|
| Device Material |
- Gamma-stable polypropylene
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polyester |
| Vent Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 3 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥500 mL |