millipore,
密理博,KVPVA3TTT1,Opticap XLT30 Viresolve NFP 1-1/2 in. TC/TC
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | KVPVA3TTT1 |
| Trade Name |
|
| Description | Opticap XLT30 Viresolve NFP 1-1/2 in. TC/TC |
| Product Information
|
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Inlet/Outlet | 38 mm (1-1/2 in.) Sanitary Flange |
| Connections, Vent/Drain | 1/4 in. Hose Barb with double O-ring Seal |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 5.5 bar (80 psid). Reverse: 3.4 bar (50 psid) |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 23 °C |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| T-line/Gauge Port | T-line |
| Quality Level | MQ400
|
| Applications
|
| Application | Parvovirus removal |
| Key Applications |
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Viresolve® NFP |
| Sterilization | Water wet filter for 5 min @ 3.4 bar (50 psi); liquid cycle, slow exhaust @ 123 °C maximum 60 min |
| Physicochemical Information
|
| Inlet Connection | Sanitary Flange |
| Outlet Connection | Sanitary Flange |
| Air Diffusion at 23 °C | ≤30 mL/min @ 3.45 bar (50 psig) in water |
| Maximum Inlet Pressure (psig) | 80 psig |
| Maximum Inlet Temperature | 25 °C |
| Non-Fiber Releasing | This product was manufactured with a Viresolve® membrane which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| TOC/Conductivity | After sterilization and a controlled water flush of 36 L, samples exhibited less than 500 ppb TOC per USP <643> and less than 1.3 µS/cm per USP <645> at 25 °C. |
| USP Bacterial Endotoxins | A sample aqueous extraction contains less than 0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) test. |
| Dimensions
|
| Length | 86.4 cm (34 in.) |
| Filtration Area | 1.26 m² |
| Inlet to Outlet Width | 15.2 cm (6.0 in.) |
| Process Volume | 750 L |
| Device Size | 30 in. |
| Inlet Connection Diameter | 1-1/2 in. |
| Outlet Connection Diameter | 1-1/2 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Modified Polyvinylidene Fluoride (Modified PVDF)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polypropylene |
| Vent Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Vent O-ring Material | Silicone (SI) |
| Vent/Drain | 1/4 in. hose barb with double O-ring seal |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |