重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | KTGRA10TT1 |
| Replaces | SN2M027A6 |
| Trade Name |
|
| Description | Aervent KTGR Opticap XL10 Capsule |
| Product Information
|
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Inlet/Outlet | 38 mm (1-1/2 in.) Sanitary Flange |
| Connections, Vent/Drain | 1/4 in. Hose Barb with double O-ring Seal |
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.0 bar (15 psid) @ 80 °C. Reverse: 4.1 bar (60 psid), intermittent |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | Forward - 5.5 bar (80 psi) @ 25 °C; 2.8 bar (40 psi) @ 60 °C; 1.0 bar (15 psi) @ 80 °C; Reverse - 4.1 bar (60 psi), Intermittent |
| European Pressure Equipment Directive | EMD millipore Corporation certifies that this product complies with the European Pressure Equipment Directive, 2014/68/EU of 15 May 2014. This product has been classified under Article 4 § 3 of the Directive 2014/68/EU. It has been designed and manufactured in accordance with sound engineering practice to ensure safe use. In compliance with Article 4 § 3 of the Directive 2014/68/EU, this product does not bear the CE mark. |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Media | Aervent® |
| Sterilization | 30 autoclave cycles of 30 min @ 135 °C |
| Bacterial Grow-Through | Retains Brevundimonas diminuta liquid aerosol for 21 days at a minimum challenge of 10⁷ CFU/cm² |
| Bacterial Retention | Samples were quantitatively retentive of a minimum Brevundimonas diminuta challenge concentration of 1 x 10⁷ CFU/cm² using ASTM® F838 methodology. |
| Wettability | Hydrophobic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.2 µm |
| Inlet Connection | Sanitary Flange |
| Outlet Connection | Sanitary Flange |
| Bubble Point at 23 °C | ≥1100 mbar (16 psig) nitrogen with 70/30 % IPA/water |
| Gravimetric Extractables | The extractables level was equal to or less than 45 mg per 10-inch cartridge after 24 hours in a 70/30% IPA/water mixture at controlled room temperature. |
| HydroCorr | ≤0.75 mL/min @ 2.6 bar (38 psig) per sample |
| Nitrogen Diffusion at 23 °C | ≤24 mL/min @ 970 mbar (14 psig) in 70/30 % IPA/water |
| Maximum Inlet Pressure (psig) | 80 psig |
| Maximum Inlet Temperature | 25 °C |
| Non-Fiber Releasing | This product was manufactured with a PTFE membrane which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| Virus Aerosol Retention | Rated for aerosol retention of a total challenge of 108–1010 plaque forming units of ΦX-174 virus particles at 85 Nm3/h (50 SCFM) per cartridge. |
| USP Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 10 in. (25 cm) |
| Length | 33.5 cm (13.2 in.) |
| Diameter | 10.7 cm (4.2 in.) |
| Filtration Area | 0.65 m² |
| Inlet to Outlet Width | 33.5 cm (13.2 in.) |
| Device Size | 10 in. |
| Inlet Connection Diameter | 1-1/2 in. |
| Outlet Connection Diameter | 1-1/2 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polypropylene |
| Vent Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |