millipore,
密理博,KTGRA04TT3,Opticap XL4 Aervent 0.2 µm 1-1/2 in. TC/TC
重要规格表
| 描述
|
| 产品目录编号 | KTGRA04TT3 |
| Replaces | KTGR04TC3 |
| 商名 | |
| 描述 | Opticap XL4 Aervent 0.2 µm 1-1/2 in. TC/TC |
| 产品信息
|
| Device Configuration | 取样皿滤膜 |
| 连接(入口/出口) | 38 mm (1-1/2 in.) Sanitary Flange |
| 连接(通风/排放) | 1/4 in. Hose Barb with double O-ring Seal |
| 外壳 | Polipropilene |
| 最大压差[巴(psi)] | Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.0 bar (15 psid) @ 80 °C. Reverse: 4.1 bar (60 psid) @ 25 °C, intermittent |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 5.5 bar (80 psi) @ 23 °C; 2.8 bar (40 psi) @ 60 °C; 1.0 bar (15 psi) @ 80 °C |
| 欧洲压力设备指引 | EMD millipore Corporation® certifies that this product complies with the European Pressure Equipment Directive, 97/23/EC of 29 May 1997. This product has been classified under Article 3 § 3 of the Pressure Vessel Directive. It has been designed and manufactured in accordance with sound engineering practice to ensure safe use. In compliance with Article 3 § 3 of this Pressure Vessel Directive, this product does not bear the CE mark. |
| Quality Level | MQ400
|
| 生物信息
|
| 媒质 | Aervent® |
| 灭菌 | 135 °C 时 30 分钟的 30 个高压高温周期;不可进行在线蒸汽消毒 |
| 细菌截留 | Samples were quantitatively retentive of a minimum Brevundimonas diminuta challenge concentration of 1 x 10⁷ CFU/cm² using ASTM® F838 methodology. |
| 可湿润性 | 疏水 |
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.2 µm |
| 入口连接 | Sanitary Flange |
| 出口连接 | Sanitary Flange |
| 23°C时的泡点 | 70//30 % IPA/水中为≥1100 mbar (16 psig) |
| 重量分析的提取物(%) | The extractables level was equal to or less than 15 mg after 24 hours in a 70/30% IPA/water mixture at controlled room temperature. |
| HydroCorr | ≤0.25 mL/min @ 2.6 bar (38 psig) |
| 23°C时的氮扩散 | 在 70//30 % IPA/水中、965 mbar (14 psig) 压力下为 ≤9 mL/min |
| 最大入口压力(psig) | 80 psig |
| 最高入口温度 | 25 °C |
| 非纤维释放 | This product was manufactured with a PTFE membrane which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| USP Bacterial Endotoxins | A sample aqueous extraction contains less than 0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) test. |
| 尺寸
|
| 滤芯标称长度 | 7.7 in. (19.6 cm) |
| 长度 | 19.6 cm (7.7 in.) |
| 直径 | 8.4 cm (3.3 in.) |
| 过滤面积 | 0.21 m² |
| 入口至出口宽度 | 19.6 cm (7.7 in.) |
| 装置尺寸 | 4 in. |
| 入口连接直径 | 1-1/2 in. |
| 出口连接直径 | 1-1/2 in. |
| 材料信息
|
| 化学 | - Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| 装置材料 | |
| 密封材料 | 硅胶(SI) |
| 支撑材料 | 聚丙烯 |
| 通风盖材料 | 聚丙烯 |