millipore,
密理博,KTGRA02NN3,Opticap XL 2 with Aervent - 2" 0.2um NPT/NPT 3pk
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | KTGRA02NN3 |
| Trade Name |
|
| Description | Opticap XL 2 with Aervent - 2" 0.2um NPT/NPT 3pk |
| Product Information
|
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Vent/Drain | 1/4 in. Hose Barb with double O-ring Seal |
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.0 bar (15 psid) @ 80 °C. Reverse: 4.1 bar (60 psid) @ 25 °C, intermittent |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 25 °C; 2.75 bar (40 psi) @ 60 °C; 1.0 bar (15 psi) @ 80 °C |
| European Pressure Equipment Directive | EMD millipore Corporation® certifies that this product complies with the European Pressure Equipment Directive, 97/23/EC of 29 May 1997. This product has been classified under Article 3 § 3 of the Pressure Vessel Directive. It has been designed and manufactured in accordance with sound engineering practice to ensure safe use. In compliance with Article 3 § 3 of this Pressure Vessel Directive, this product does not bear the CE mark. |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Media | Aervent® |
| Sterilization | 30 autoclave cycles of 30 min @ 135 °C; not in-line steam sterilizable |
| Bacterial Retention | Samples were quantitatively retentive of a minimum Brevundimonas diminuta challenge concentration of 1 x 10⁷ CFU/cm² using ASTM® F838 methodology. |
| Wettability | Hydrophobic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.2 µm |
| Inlet Connection | NPT |
| Outlet Connection | NPT |
| Gravimetric Extractables | The extractables level was equal to or less than 15 mg after 24 hours in a 70/30% IPA/water mixture at controlled room temperature. |
| Maximum Inlet Pressure (psig) | 80 psig |
| Maximum Inlet Temperature | 25 °C |
| Non-Fiber Releasing | This product was manufactured with a PTFE membrane which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| USP Bacterial Endotoxins | A sample aqueous extraction contains less than 0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) test. |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 2 in. (5 cm) |
| Diameter | 8.4 cm (3.3 in.) |
| Filtration Area | 0.1 m² |
| Device Size | 2 in. |
| Inlet Connection Diameter | 1/4 in. |
| Outlet Connection Diameter | 1/4 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Vent Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 3 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |