millipore,
密理博,HF13502S17,Hi-Flow Plus 135 2mil Backing Master Roll slit width 1.7cm
| Description
|
| Catalogue Number | HF13502S17 |
| Trade Name |
|
| Description | Hi-Flow Plus 135 2mil Backing Master Roll slit width 1.7cm |
| Overview | Full Master roll (30.5cm wide) of Hi-Flow Plus Cellulose Ester membranes with nominal capillary flow time of 135 seconds/4 cm slit to stated width |
| Applications
|
| Application | Lateral Flow, Assay Development, lateral flow immunoassays, lateral flow assay device, Immunoassay IVDs |
| Physicochemical Information
|
| Capillary Flow Rate | 135 sec/4cm |
| Dimensions
|
| Backing Thickness | 2 mil or 50 µm |
| Width | 1.7 cm |
| Length | 100 m (328 ft.) |
| Filter Dimensions | 30 cm x 100 m |
| Slit Width | 1.7 cm |
| Packaging Information
|
| Material Size | 100 meters |