millipore,
密理博,GM100/33,NovAseptic Mixer, Tank Plate, GMP and HS
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | GM100/33 |
| Trade Name |
|
| Description | NovAseptic Mixer, Tank Plate, GMP and HS |
| Product Information
|
| Surface Finish, Exterior | Liquid contact surface, manually polished; Ra ≤ 0.5μm (20μin) |
| Operating Temperature Range | -80 to 200 °C |
| Applications
|
| Application Notes | The assembled NovAseptic Mixer may have different design temperature and/or pressure limits. The weakest component in the assembled product determines the maximum design temperature and pressure limits. |
| Physicochemical Information
|
| Operating Pressure Range | -1 to –7 bar |
| Dimensions
|
| Diameter | welding: Ø150 mm (Ø5.91 in) |
| Dimensions | For information about the dimensions of this product please refer to the Product Specification Sheet. |
| Weight | 3 kg (6.6 lb.) |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Base Part and Welding Flange: Stainless Steel 316L (ASME SA-479)/EN 1.4435 (EN 10272)
- O-ring: EPDM
|
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | The NovAseptic Mixer is classified in Europe, for PED Directive 97/23/EC Category IV and approved by Notified Body. The Tank Plate is designed to meet requirements for USA, ASME VIII Div 2. Stresses in Tank Plate due to internal pressure have been analysed by FEM. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | The Tank Plate is packaged in a closed box. |