millipore,
密理博,D00201V01,Clarigard Cartridge Filter 10 in. 0.2 µm Code 0 Fluoroelastomer
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | D00201V01 |
| Trade Name |
|
| Description | Clarigard Cartridge Filter 10 in. 0.2 µm Code 0 Fluoroelastomer |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cartridge |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 4.8 bar (70 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 4.8 bar (70 psi) @ 25 °C |
| Cartridge Code | Code 0 (2-222) O-rings |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Sterilization | 10 autoclave cycles or SIP @ 126 °C for 30 min |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.2 µm |
| Gravimetric Extractables | ≤10 mg after 24-h soak in water |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 10 in. (25 cm) |
| Diameter | 7.0 cm (2.75 in.) |
| Nominal Pore Size | 0.2 µm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Fluorocarbon rubber |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥3 L |