重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CWVTL0401 |
| Trade Name |
|
| Description | Aerovent Filter 4 in. |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cartridge |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 345 bar @ 20 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 345 bar @ 20 °C |
| Cartridge Code | Code 5 (2-222) O-rings and spear |
| Biological Information
|
| Sterilization | Multiple Steam Sterilizable |
| Wettability | Hydrophobic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.3 µm |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 4 in. (10 cm) |
| Diameter | 7.0 cm (2.75 in.) |
| Filtration Area | 0.3 m² |
| Nominal Pore Size | 0.3 µm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Hydrophobic Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polypropylene |
| Product Usage Statements
|
| Availability by Geography |
- Available for sale in Japan only
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥3 L |