millipore,
密理博,CWLS72S03,Milligard Low Protein Binding Cartridge Filter 20 in. Code 7 0.2 µm
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CWLS72S03 |
| Trade Name |
|
| Description | Milligard® Low Protein Binding Cartridge Filter 20 in. Code 7 0.2 µm |
| Product Information
|
| Format | Double Layer |
| Device Configuration | Cartridge |
| Filter Grade | Low Protein Binding Milligard® Media |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 3.5 bar (50 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 3.5 bar (50 psi) @ 25 °C |
| Cartridge Code | Code 7 (2-226) O-ring and spear |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Milligard® LPB |
| Sterilization | 10 autoclave cycles or SIP @ 121 °C for 30 min |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.5 / 0.2 µm |
| Gravimetric Extractables | The extractables level was equal to or less than 200 mg per 10-inch cartridge after a 5 L flush and 24 hours in water at controlled room temperature. |
| Non-Fiber Releasing | This product was manufactured with a media combination which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| USP Bacterial Endotoxins | A sample aqueous extraction contains less than 0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) test. |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 20 in. (50 cm) |
| Diameter | 7.1 cm (2.8 in.) |
| Filtration Area | 1.38 m² |
| Device Size | 20 in. |
| Nominal Pore Size | 0.5 / 0.2 µm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Low Protein-Binding Mixed Cellulose Esters (MCE)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polyester |
| Packaging Information
|
| Material Size | 3 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥9 L |