millipore,
密理博,CVHI53TPE,Durapore CVHI Cartridge Filter 30 in. 0.45 µm Code 5
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CVHI53TPE |
| Trade Name |
|
| Description | Durapore® CVHI Cartridge Filter 30 in. 0.45 µm Code 5 |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cartridge |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.7 bar (25 psid) @ 80 °C; 0.35 bar (5 psid) @ 135 °C. Reverse: 3.5 bar (50 psid) @ 25 °C, intermittent |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | Forward - 5.5 bar (80 psi) @ 25 °C; 1.7 bar (25 psi) @ 80 °C; 0.35 bar (5 psi) @ 135 °C; Reverse - 3.5 bar (50 psi) @ 25 °C, Intermittent |
| Cartridge Code | Code 5 (2-222) O-rings and spear |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Media | Durapore® |
| Sterility | Other |
| Sterilization | 30 SIP cycles of 30 min @ 121 °C; 30 autoclave cycles of 60 min @ 121 °C |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.45 µm |
| Air Diffusion at 23 °C | ≤45 mL/min @ 1.5 bar (22 psig) in water |
| Bubble Point at 23 °C | ≥1930 mbar (28 psig) air with water |
| Flow Rate | 30 L/min @ 190 mbar ΔP |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 30 in. (75 cm) |
| Diameter | 6.9 cm (2.7 in.) |
| Filtration Area | 2.07 m² |
| Device Size | 30 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Fluorocarbon rubber |
| Support Material | Polypropylene |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |