millipore,
密理博,CVDR73TP3,Durapore Cartridge Filter with prefilter 30 in. 0.65 µm Code 7
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CVDR73TP3 |
| Trade Name |
|
| Description | Durapore® Cartridge Filter with prefilter 30 in. 0.65 µm Code 7 |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cartridge |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.7 bar (25 psid) @ 80 °C; 0.35 bar (5 psid) @ 121 °C. Reverse: 1.7 bar (25 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | Forward - 5.5 bar (80 psi) @ 25 °C; 1.7 bar (25 psi) @ 80 °C; 0.35 bar (5 psi) @ 121 °C; Reverse - 1.7 bar (25 psi) @ 25 °C |
| Cartridge Code | Code 7 (2-226) O-rings w/locking-tabs |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Prefilter Material | Mixed Cellulose Esters (MCE) |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Durapore® w/Prefilter |
| Sterility | Other |
| Sterilization | 8 SIP cycles of 30 min or 8 autoclave cycles of 60 min @ 121 °C |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.65 µm |
| Air Diffusion at 23 °C | ≤30 mL/min @ 620 mbar (9 psig) in water |
| Bubble Point at 23 °C | ≥965 mbar (14 psig) air with water |
| Gravimetric Extractables | The extractables level was equal to or less than 45 mg per 10-inch cartridge after 24 hours in water at controlled room temperature. |
| Indirect Food Additive | All component materials meet the FDA Indirect Food Additive requirements cited in 21 CFR 177-182. All component materials meet the requirements of the EU framework regulation [1935/2004/EC] regarding materials and articles intended to contact food. |
| Non-Fiber Releasing | This product was manufactured with a Durapore® membrane which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| USP Bacterial Endotoxins | A sample aqueous extraction contains less than 0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) test. |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 30 in. (75 cm) |
| Diameter | 6.9 cm (2.7 in.) |
| Filtration Area | 2.07 m² |
| Device Size | 30 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polypropylene |
| Packaging Information
|
| Material Size | 3 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥1 L |