millipore,
密理博,CUP0300,Cogent µScale TFF system 100–240 VAC, 50–60 Hz
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CUP0300 |
| Trade Name |
|
| Description | Cogent® µScale TFF system 100–240 VAC, 50–60 Hz |
| Product Information
|
| Components |
- Includes tank, Pellicon® holder, and complete tubing assembly and sensors
|
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 0–5.5 bar (0–80 psi) |
| Operating Temperature Range | 4 to 25 °C |
| Valve Type | Manual |
| Physicochemical Information
|
| Flow Rate | 0.02–0.33 L/min |
| Voltage |
|
| Hold-up Volume | < 3 mL (excluding cassette) |
| Dimensions
|
| Height | 62 cm (24.40 in.) |
| Width | 41 cm (16.14 in.) |
| Depth | 48 cm (18.89 in.) |
| Filtration Area | 0.005 m²–0.0264 m² |
| Minimum Working Volume | 16 mL (add 1.5 mL per Pellicon® 3 88 cm² cassette) |
| Volume | 1 L |
| Weight | 30 kg (66 lb.) with holder |
| Materials Information
|
| Materials of Construction | Wetted Materials: Filter holder (316 L stainless steel); Tubing (Tygon® (PVC) and GORE™ STA-PURE® (platinum-cured silicone expanded PTFE) plastic); Luer fittings (Polypropylene); Pressure sensors (Titanium); Flow cells (Polysulfone); Stir bar (PTFE); O-rings (Silicone); Vent valve (Polycarbonate) |
| Vent O-ring Material | Silicone (SI) |
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | The Cogent® μScale system meets the requirements of the Low Voltage Directive 73/23/EEC and the EMC Directive 89/336/EEC, and is CE marked. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |