millipore,
密理博,CTGR02TP1,Aervent CTGR Cartridge Filter 20 in. 0.2 µm Code 0
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CTGR02TP1 |
| Trade Name |
|
| Description | Aervent CTGR Cartridge Filter 20 in. 0.2 µm Code 0 |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cartridge |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.8 bar (25 psid) @ 80 °C. Reverse: 4.1 bar (60 psid), intermittent |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | Forward - 5.5 bar (80 psi) @ 25 °C; 1.7 bar (25 psi) @ 80 °C; Reverse - 4.1 bar (60 psi), Intermittent |
| Cartridge Code | Code 0 (2-222) O-rings |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Media | Aervent® |
| Sterilization | 150 (100 forward/50 reverse) SIP cycles of 30 min @ 145 °C |
| Bacterial Grow-Through | Retains Brevundimonas diminuta liquid aerosol for 21 days at a minimum challenge of 10⁷ CFU/cm² |
| Bacterial Retention | Samples were quantitatively retentive of a minimum Brevundimonas diminuta challenge concentration of 1 x 10⁷ CFU/cm² using ASTM® F838 methodology. |
| Wettability | Hydrophobic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.2 µm |
| Bubble Point at 23 °C | ≥1100 mbar (16 psig) nitrogen with 70/30 % IPA/water |
| Gravimetric Extractables | The extractables level was equal to or less than 35 mg per 10-inch cartridge after 24 hours in a 70/30% IPA/water mixture at controlled room temperature. |
| HydroCorr | ≤1.5 mL/min @ 2.6 bar (38 psig) per 20 in cartridge |
| Nitrogen Diffusion at 23 °C | ≤48 mL/min @ 970 mbar (14 psig) in 70/30 % IPA/water |
| Non-Fiber Releasing | This product was manufactured with a PTFE membrane which meets the criteria for a "non-fiber releasing" filter as defined in 21 CFR 210.3 (b) (6). |
| Virus Aerosol Retention | Rated for aerosol retention of a total challenge of 108–1010 plaque forming units of ΦX-174 virus particles at 85 Nm3/h (50 SCFM) per cartridge. |
| USP Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 20 in. (51 cm) |
| Diameter | 6.9 cm (2.7 in.) |
| Filtration Area | 1.3 m² |
| Device Size | 20 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polypropylene |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |