millipore,
密理博,CT25F1050,Polygard-CT Cartridge Filter 10 in. 25 µm Code F Reinforced Core
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CT25F1050 |
| Trade Name |
|
| Description | Polygard-CT Cartridge Filter 10 in. 25 µm Code F Reinforced Core |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cartridge |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 4.8 bar (70 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 4.8 bar (70 psi) @ 25 °C |
| Cartridge Code | Code F double open end w/flat gaskets |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 25.0 µm |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 10 in. (25 cm) |
| Diameter | 7.0 cm (2.75 in.) |
| Nominal Pore Size | 25.0 µm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
- Glass fiber reinforced polypropylene
|
| Seal Material | Polyethylene (PE) |
| Support Material | Polyester |
| Packaging Information
|
| Material Size | 50 |