millipore,
密理博,CRL972S01,Polygard-CRL9 1.5 µm Code7 Cartridge Filter, 20in
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CRL972S01 |
| Trade Name |
|
| Description | Polygard®-CRL9 1.5 µm Code7 Cartridge Filter, 20in |
| Product Information
|
| Device Configuration | Cartridge |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 4.8 bar (70 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 4.8 bar (70 psi) @ 25 °C |
| Cartridge Code | Code 7 (2-226) O-rings w/locking-tabs |
| Prefilter Material | Mixed Cellulose Esters (MCE) |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Sterilization | 10 autoclave cycles or SIP @ 126 °C for 30 min |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.45 µm |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 20 in. (50 cm) |
| Diameter | 7.0 cm (2.75 in.) |
| Filtration Area | 2.07 m² |
| Nominal Pore Size | 1.5 µm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polypropylene |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥3 L |