millipore,
密理博,CP1504S03,Lifegard Cartridge Filter 40 in. 1.0 µm Code 0
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CP1504S03 |
| Trade Name |
|
| Description | Lifegard™ Cartridge Filter 40 in. 1.0 µm Code 0 |
| Product Information
|
| Format | Single Layer |
| Device Configuration | Cartridge |
| Filter Grade | AP15 |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 3.5 bar (50 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 3.5 bar (50 psi) @ 25 °C |
| Cartridge Code | Code 0 (2-222) O-rings |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤1.0 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Lifegard™ |
| Sanitization | 30 min with hot water @ 80 °C |
| Sterilization | 10 autoclave cycles or SIP @ 121 °C for 30 min |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 1.0 µm |
| Gravimetric Extractables | The extractables level was equal to or less than 250 mg per 10-inch cartridge after 24 hours in water at controlled room temperature. |
| USP Bacterial Endotoxins | A sample aqueous extraction contains less than 1.0 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) test. |
| Dimensions
|
| Cartridge Nominal Length | 40 in. (100 cm) |
| Diameter | 7.4 cm (2.9 in.) |
| Filtration Area | 1.52 m² |
| Device Size | 40 in. |
| Nominal Pore Size | 1.0 µm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Borosilicate Glass Fiber (BGF)
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Silicone (SI) |
| Support Material | Polypropylene |
| Packaging Information
|
| Material Size | 3 |
| Material Package | Double Easy-Open bag |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥5 L |