millipore,
密理博,AX12/110,NovAseptic Pneumatic Actuator,NA12 P.Act II 1 GD Ex h
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | AX12/110 |
| Trade Name |
|
| Description | NovAseptic® Pneumatic Actuator,NA12 P.Act II 1 GD Ex h |
| Product Information
|
| Connectors | Pneumatic Fast Fitting 4 mm |
| Surface Finish, Exterior | Electropolished; Ra ≤1.6 µm (63 µin) |
| Operating Temperature Range | 0 to 70 °C. The NovAseptic ATEX Actuator is classified for the temperature class T4. |
| Valve Type | Actuator, Pneumatic ATEX |
| Applications
|
| Application Notes | The applied valve body and diaphragm may have different design temperature and/or pressure limits. The weakest component in the assembled product determines the maximum design temperature and pressure limits. Plastic details with an area > 20 cm2 are not allowed in contact with the ambient environment. |
| Physicochemical Information
|
| Operating Pressure Range | -1 to –6 bar |
| Dimensions
|
| Dimensions | For information about the dimensions of this product please refer to the Product Specification Sheet. |
| Weight | 0.5 kg (1.1 lb.) |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Cover: Stainless Steel EN 1.4305/POM C/ASTM 303
- Indicator: Plastic POM C
|
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | Class Ex II 1 GD; Category 1; Explosion group IIC; Temperature T4. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | The Actuator is packaged in a closed box. |