millipore,
密理博,ANS5/191X158-312,NovAseptic Connector, In-Line, TC According to Tube Standard ASTM A269/270
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | ANS5/191X158-312 |
| Trade Name |
|
| Description | NovAseptic Connector, In-Line, TC According to Tube Standard ASTM A269/270 |
| Product Information
|
| Surface Finish, Wetted | Manually polished; Ra ≤0.5 μm (20 μin) |
| Operating Temperature Range | -80 to 200 °C |
| Applications
|
| Application Notes | The applied gasket (not included) may have different design temperature and/or pressure limits than the NovAseptic Connector. The weakest component in the assembled product determines the maximum design temperature and pressure limits. |
| Physicochemical Information
|
| Operating Pressure Range | -1 to –7 bar |
| Dimensions
|
| Dimensions | For information about the dimensions of this product please refer to the Product Specification Sheet. |
| Weight | 1.3 kg (2.87 lb.) |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Welding Flange: Stainless Steel 316L (ASME SA-479)/EN 1.4435 (EN 10272)
- Locking Ring: Stainless Steel 316L (ASME 479)/EN 1.4404 (EN 10272)
- Bolt and Nut: Stainless Steel A193 Gr B8M/ A194 Gr B8M/EN 1.4401/ EN 1.4301 (EN 10269)
|
| Tubing Material | Stainless Steel: TP316L (ASTM A269/270)/EN 1.4435 (EN 10217-1/EN 10216-5) |
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | The NovAseptic Connector does comply for Europe with the relevant requirements in Annex I, Essential Safety Requirement in PED Directive 97/23/EC. The equipment has been examined with respect to the relevant parts for design examination procedure of conformity assessment as described under the category SEP (Sound Engineering Practice) Article 3 §3. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | All open ends on the NovAseptic Connector are protected with plastic covers on delivery. The NovAseptic Connector is pre-assembled and packaged in a closed box. |
| Specifications
|
| Connector Type | In-line |