millipore,
密理博,1711-11000,General sampling, high purity application, 1000 mL
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | 1711-11000 |
| Trade Name |
|
| Description | General sampling, high purity application, 1000 mL |
| Product Information
|
| Device Configuration | Single sampling |
| Fitting Inlet | Septum unit with a 1 mm needle |
| Fitting Outlet | 3-piece Luer |
| Maximum Sampling Pressure | 0.5 bar (7.25 psi) |
| Maximum Operating Temperature | -20 to 50 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| Applications
|
| Application | Sterility testing, pyrogenic testing, endotoxin testing, chemical analysis, pH analysis, and fermentation applications |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤2.15 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Beta Irradiation (e-beam) minimum 25 kGy according to ISO 11137 TIR No. 27 |
| Dimensions
|
| Needle Size | 1.0 mm |
| Volume | 1 L |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Septum: Medical grade platinum-cured silicone
- Body: Polyester
- Cannula: ASTM 316L stainless steel
|
| Tubing Material | Polyethylene |
| Product Usage Statements
|
| Animal Origin Materials | Please refer to the Animal Origin Statement |
| Packaging Information
|
| Bag Material | Sampling bag: polyethylene film; drainage bag: polyethylene film |
| Material Size | 50 |