重要规格表
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
| 7631-86-9
| 231-545-4
| O₂Si
| SiO₂
| 60.08 g/mol
|
| Description
|
| Catalogue Number | 119681 |
| Description | PharmPrep® P Si100, 10µm |
| Product Information
|
| CAS number | 7631-86-9 |
| EC number | 231-545-4 |
| Hill Formula | O₂Si |
| Chemical formula | SiO₂ |
| Molar Mass | 60.08 g/mol |
| HS Code | 2811 22 00 |
| Quality Level | MQ100
|
| Applications
|
| Application | PharmPrep® P Si100, 10µm. CAS 7631-86-9, EC Number 231-545-4, chemical formula SiO₂. |
| Physicochemical Information
|
| Melting Point | 1710 °C |
| pH value | 7 (100 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 200 - 800 kg/m3 |
| Toxicological Information
|
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS
|
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.
|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 32 Chromatographic residues: Aggressive, explosive (e.g. peroxides) or toxic substances in chromatographic layers or sorbents must be eliminated using suitable methods (washing out, elution) prior to disposal. The solvents used for elution can in many cases be reutilized. Larger quantities of sorbents (e.g. from columns) should be freed from solvents (filtration, drying) and packed into rip-resistant plastic sachets; container I. TLC carrier materials and columns should be disposed of together with the corresponding waste materials (aluminium, glass, plastic); container K. |
| Storage and Shipping Information
|
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| Specifications
|
| Purity (Al) | ≤ 50 ppm |
| Purity (Fe) | ≤ 25 ppm |
| Purity (Na) | ≤ 25 ppm |
| theoretical number of plates (2-Nitrotoluene) | ≥ 18000 1 / m |
| Pressure | ≤ 25 bar |
| Pore volume | 0.8 - 0.9 ml/g |
| Specific surface area (BET) | 320 - 400 m²/g |
| Particle Size (d10) | 5.0 - 8.0 µm |
| Particle Size (d50) | 9.0 - 14.0 µm |
| Particle Size (d90) | 13.0 - 21.0 µm |