重要规格表
| 理化信息
|
| 密度 | 1.43 g/cm3 (20 °C) |
| 闪点 | 35 °C 不助燃。 |
| 容积密度 | 1000 kg/m3 |
| GHS安全信息
|
| 危害性图示 |

|
| 危害性声明 | H226: 易燃液体和蒸气。
|
| 注意事项声明 | P210: 远离热源。
|
| 提示语 | 警告 |
| 储存类别 | 3 易燃液体 |
| WGK | WGK 1 轻度的水危害 |
| 一次性 | 3 反应性相对较低的有机物必须被收集在第A类, 如果被卤化则在第B类, 如果为固体残留物则归在第C类. |
| 安全信息
|
| 危险种类 | ??? |
| R相 | R 10 Flammable. |
| 储存和货运信息
|
| 储存 | 于 +5°C 到 +30°C储存. |
| 运输信息
|
| 申报(铁路和陆路)ADR、RID | Kein Gefahrgut |
| 申报(空运)IATA-DGR | No Dangerous Good |
| 申报(海运)IMDG-代码 | No Dangerous Good |
| 规格
|
| Appearance | Milky turbid suspension,
free from impurities
(foreign particles) |
| Microscopic evaluation | Uniform spherical particles,
no agglomerates, no fines |
| Extractable matter (water) | ≤ 0.05 % |
| Cerium | ≤ 1 µg/g |
| Pressure drop
(column: ID=1.6 cm, L=10 cm at 5 ml/min) | ≤ 1.0 bar |
| Particle size (d10) | 37 - 45 µm |
| Particle size (d50) | 48 - 60 µm |
| Particle size (d90) | 63 - 77 µm |
| TAMC (total aerobic microbial count) | ≤ 20 CFU/ml |
| TYMC (total yeast and mould count) | ≤ 20 CFU/ml |
| Endotoxins | ≤ 1.00 EU/ml |
| Protein binding capacity (lysozyme) | 115 - 150 mg/ml |
| Ionic Capacity | 90 - 130 µeq/ml |
| Functional test (b:a) | ≤ 0.4 |
| Functional test (c:d) | ≤ 0.45 |
| Conductivity: Chymotrypsinogen A | |
| Conductivity: Cytochrom C
| |
| Conductivity: Lysozyme | |
| Functional test: Separation of chymotrypsinogen A, cytochrom C and lysozyme |